tropikal balıkları beslemek nasıl

Balıklarınızı beslenme maddeleri ile beslemek (aynı değilse, doğal ortamlarında yiyen yiyeceklere çok yakın), evcil hayvanınızın sağlığı ve balık tutma hobinizin başarısı için çok önemlidir.

Ödevini yap. Bulunduğunuz yerdeki balık mağazalarında, hangi yiyecek türlerinin mevcut olduğunu ve tuttuğunuz balık türleri için ideal olup olmadığını öğrenin. Farklı balık türlerinin farklı besin ve beslenme gereksinimleri vardır. Örneğin, otoburlar yeterli lifleri (bitkilerden ve yosunlardan) alır; etçiller çok miktarda protein (et şeritleri veya küçük balıklardan) tüketmelidirler; bazı hassas türleri yalnızca canlı böcekler ve solucanlar üzerinde gelişirler.

Aşırı besleme asla. Gıdayı, “büyük yemek” i tanka boşaltmak yerine, akvaryuma birer birer, gün boyunca düzenli aralıklarla düşürün. Balıklar mideleri izin verdiği kadar yiyebilir ve genellikle yiyeceklerin depoya getirilişinden itibaren üç ila beş dakika içinde balık mideleri dolabilir. Bundan sonra, kalan yiyecekler suyun içinde askıda kalmaya devam edecek ve çürümeye başlayacaktır. Kirlilik hızla ilerlemektedir ve akvaryum düzeneğinin bütünlüğü derhal bozulmaktadır.

Onları yeterince besleyin. Aşırı beslenme ve kötü beslenmeden balıkların obez olabileceğini unutmayın. Onlara yalnızca sağlık ve beslenmeyi sağlayacak miktarı ve kalitesini verin. Yayın balığı ve siklidler gibi bazı türler kesintisiz yemeye eğilimli. Bu türler için, çok yağlı (Whiteworms gibi) yiyecekler dikkatli kullanılmalıdır. Obezite ancak sağlık sorunlarına yol açabilir.

Canlı veya taze gıdalar besleyici ve çoğu balık tarafından tercih edilir. Solucanlar, böcek larvaları, su pireleri ve tuzlu karideleri kovalayıp kahrolası ve eğlenmek eğlencelidir.

Beslenme zamanında balıkları izleyin. Hiperaktif balıklar ve hızlı yüzücüler yemekten daha çabuk alacaklar; yavru yetişkinlerden daha seçicidir; gece gündüzleri yalnızca karanlıkken yiyip, yüzey besleyiciler yalnızca yüzen yemi, alt besleyiciler ise batık yiyecekleri yiyebilir. Yeni balıklar geri kalanıyla birlikte yemek için çok utangaç olabilir ve hasta olanlar yemekleri tamamen yok sayabilir. Tüm balıkların doğru ve yeterli yemekteydiğinden, farklı yiyecek çeşitleri vererek, farklı saatlerde beslenerek veya balıkları kendine özgü yeme alışkanlıklarıyla ayırdığınızdan emin olun.

Menüyü değiştir. İnsanlar gibi balık da diyet çeşitliliğini takdir ediyor. Balıkınıza çeşitli gıdalar vererek doğal yaşam alanlarını simüle edin. Kurutulmuş veya dondurulmuş gıdaları canlı yiyecekler ve yeşiller ile karıştırarak veya karıştırarak, karbonhidrat, protein, vitamin ve mineral dengesini sağlar ve sağlıklı olmasını sağlarsınız.