tığ işi halıyı nasıl bitiririm

Halının tığ işi, bir desen veya kendi hayal gücünüz kullanılarak hazırlanmış yaratıcı bir projedir. Projenin tamamlanması birkaç gün ila aylar alabilir. Bütün bu çalışmaların ardından halının düzgün şekilde bitirilmesini isteyeceksiniz. Projeyi nasıl tamamlayacağınızı öğrenmek biraz zor olabilir. Birçok tığ işi kalıpları “bitir” kelimeleri ile biter. Bu kafa karıştırıcı olabilir. Güvenli ve çekici bir bitiş isteyeceksiniz.

Halıdaki son sıranın son dikişini bitirin. Tığ işi kancasını yerine bırakın ve ipliği, sicim veya kumaş şeridi 6-8 inç uzunluğunda kesin.

Lifi tığ işi kancasının üzerine sarın ve kancanın son halkası boyunca sonuna kadar çekin. Elyaf çekildiğinde bir düğüm oluşacaktır. Kancayı çıkarın ve sıkı düğüm olduğundan emin olmak için elyafı elle çekin. Sert bir yumru gibi hissedeceksin.

Fiber kuyruğunun ucunu büyük bir göz iğnesine yerleştirin. Gözden 2 inçlik bir parça çekin.

İğneyi halı üzerindeki son dikişin hemen altına yerleştirin ve çekin. İğneyi halı üzerindeki son sıradaki dikişlerin altına kaydırmaya devam edin, onu gizlemek için yavaşça lifi çekin. İpliğin “kuyruk” unun son inçi dışındaki herşey son sıra boyunca gizleninceye kadar devam edin.

İğneyi elyafın geri kalan kuyruk ucundan çekin. Lifi makasla halının yakınına kadar kesin. İğne dikişlerinin yapıldığı halı alanını dikkatlice çekin. Lifin kalan ucu halıdaki dikişin altına çekilmelidir.

Bir iplik halı üzerindeki her saçaklı dikiş için birkaç iplikçik kullanarak daha yumuşak bir saçak yapın.

Halının gövdesini tamamlamak için standart bitirme işlemini kullanın.

4 inçten daha kısa olmayacak bir saçak için 8 inçlik iplik veya kumaş şerit parçalarını kesin. Bir elyaf parçası olan bir U şekli oluşturun.

U şeklinin yuvarlak kısmını halının dış kenarındaki bir dikişle tutun. Tişört halindeki halının üzerine kullanılan kroşe kancasını kanca kısmı halı kenarından uzatılmış halde takın.

U-şeklini kancanın üzerinden geçirin. U-şeklini halı kenarındaki dikiş boyunca yaklaşık bir inç kadar çekin. Kancayı çıkarın.

8 inçlik fiberin kuyruklarını U şeklinde kaldırın ve sıkıca çekin. Bu, bitmiş bir saçak kenarlığı için halıdaki saçağı belirleyecektir. Dairesel veya oval biçimli bir halı kenarlarına devam edin veya dört kenarlığa (veya yalnızca zıt uçlar) dikdörtgen şeklinde veya meydan halındaki halıların kenarlarına saçak ekleyin.

Halı kilidinin son sırasındaki son dikişinizden sonra zincir yapın. Son sıra boyunca her dikişte tek tığ işi. Sıraların ucundaki ilmekleri kullanarak, mümkün olduğunca eşit şekilde tekli halter dikişlerinizi sürerek halının yanına dikiş yapmaya devam edin. Halıdaki ilk sıranın kenarına kroşe yapmak için, orijinal zincirin arka ilmeklerini kullanın ve her bir zincirde tek bir tığ işi bitirin; standart bitirme ile son bulun. İsterseniz kenarları kontrast renkli oluşturun.

Dantel görünümlü bir kenar oluşturmak için bir dikiş atlayın, birincisini zincirleyin ve sonraki dikişte tek bir tığ işi yapın. Tekli tığ işi kalıbına devam edin, birincisini zincirleyin, halının etrafına bir dikiş atlayın. Standart kaplamayla sona erer.

Kare ise, kiliminizin köşe halkalarına birkaç ekstra kroşe dikişleri ekleyin. Bu, halı düz durmasına yardımcı olacaktır. Bu ekstra dikişlerin atlanması kenarların kıvrılmasını sağlayacaktır.