tb test reaksiyonunu belgelemek

Okullar, huzurevleri ve destekli yaşam tesisleri gibi çeşitli kurumlara ve öğretmenler, gündüz bakımı veya sağlık çalışanları gibi istihdam amaçları için kabul edilmesi için negatif TB cilt testi gereklidir. Mikobakteri tüberkülozu son derece bulaşıcıdır ve hızla yayılabilir. Hemşireler ve hekimler, bulguları doğru bir şekilde belgelemek için bir TB cilt testinin sonuçlarını nasıl düzgün bir şekilde uygulayıp uygulayacaklarını anlamalarını önemlidir.

PPD (saflaştırılmış protein türevi) test solüsyonu canlı bakteriler değil, Mycobacterium tuberculosis antijenleri içerir. TB olabilecek kişilerde lokal cilt reaksiyonu üretmek üzere tasarlanmıştır. Küçük bir numune (0.1 ml) doğrudan önkoldaki derinin ilk katının altına enjekte edilir. İğneyi çok derine sokmak doğruluğu etkileyebilir. Bir blistere benzeyen küçük bir kabarcık oluşmalıdır.

TBC cilt testi 48 ila 72 saat açık kaldı. Müşteri, bu süre zarfında siteyi rahatsız etmemelidir. Site kaşınabilir ve kırışabilir, ancak ovulmamalı veya çizilmemelidir.

Herhangi bir kızarıklık çap boyunca ölçülür. Olumlu bir tepki olarak değerlendirilmek için, alan yükseltilmeli veya şişmelidir. Hemşire veya doktor yeryüzünü hissetmelidir çünkü yükseltilmiş bölgeyi görselleştirmek zor olabilir. Kaldırılan alanın boyutu, mm kalınlığıyla belgelenmiştir. Öksürme, hapşırma, gece terlemesi gibi yakın zamanda maruz kalma ve belirtiler gibi ek bilgiler belgelenmelidir.

Site yükseltilmezse, sonuç negatif kabul edilir. Herhangi bir kırmızı alanın boyutu ölçülmeli ve kaydedilmelidir, ancak negatif durumu belirleyen kaldırılmış alanın hissedilmediğine dikkat edilmelidir. Site temizse, sonuçlar 0 mm olarak kaydedilir.

Merkezlere ve Hastalık Kontrol ve Önlemlerine göre, 10 mm’den daha az sertlik negatif kabul edilir. Bununla birlikte, müşterinin genel sağlık durumu değişebilir. Pozitif bir HIV durumu veya değişmiş bağışıklık statüsü olan herkes, daha sonraki değerlendirmelerden sonra, endurasyon 4 mm kadar düşük olsa bile, pozitif olarak kabul edilebilir. Bu bilgi, istisnayı desteklemek için belgelenmelidir.