sıcak havalarda çim gübreleme nasıl yapılır

Sıcak hava, insanlar için olduğu kadar çim çiminde stres yaratabilir. Gübreler, çimlerin büyümesini sağlar, ancak uygunsuz şekilde uygulanırsa bıçakları da kimyasal olarak yakabilir. Michigan Eyalet Üniversitesi’ne göre yaz sonlarında ve sonbaharın başlarında sonbahar çimeninizi gübrelemek için en iyi zamanlardır, ancak ülkenin birçok bölgesinde bu saatler yılın en sıcak hava koşullarından bazılarını temsil edebilmektedir. Çim üzerindeki stresleri sınırlamak için birkaç strateji kullanmak, sıcak havalarda çiminize gübre uygulamakta size yardımcı olacaktır.

Sıcaklığın 85 Fahrenheit’in altında kaldığı ve koşulların hafif bulutlu olduğu bir günde çimeninizi gübreleyin. Alternatif olarak, gübreyi güneşin henüz tam olarak yukarı olmadığı ve sıcaklıkların en havalı olduğu sabahın erken saatlerinde uygulayın.

Yavaş salınan gübre formülasyonlarını, çim üzerindeki en nazik etki için kullanın ve kimyasal yanma tehdidine karşı hiç bir tehdidi yoktur. Yanma olasılığını sınırlandırmak için ekili alan için etiketli önerilen dozajın altında hızlı salınımlı ürünler kullanın.

Uygulamadan hemen sonra gübreyi iyice su ile arındırın. Toprağın üst 6 inç ıslak olacak şekilde çim ve yüzey toprağını ıslatın, ancak su toprağa toplanmaz. Bu, gübre tanelerini kök bölgesine kadar yıkayacak ve yeşil bıçakların yanmasını daha da önleyecektir.