sebumu nasıl ortadan kaldırabilirim

Sebum, cildi sağlıklı tutmak ve yağlamak için vücuttan salınan doğal bir yağtır. Ne yazık ki, sıklıkla kopmalar ve çirkin sivilcelerin kaynağı da oluyor. Sebumun tamamen ortadan kaldırılması mümkün olmamasına rağmen, uygun temizlik ve nemlendirme rejimleri ile ve uygun bir diyetle kontrol edilebilir.

Yüzünüzü sadece doğal malzemelerden yapılmış ürünlerle temizleyin. Yüz temizleyiciniz çok sıkışmamalıdır, çünkü cildinizi zorlu ürünü dengelemek için daha fazla sebum üretmeye teşvik edebilir. Jojoba veya hindistancevizi yağı gibi doğal yağlardan yapılmış ürünler cildin doğal yağlarına benzemekle birlikte gözenekleri tıkamayacakları için yüzünüzü yıkamak için idealdir.

Cildinizi çoğunlukla doğal malzemelerden üretilen kremlerle nemlendirin. Doğal malzemeler gözenekleri tıkamayacak ve ayrıca atılan sebum miktarını da kontrol edecektir. Kuru, yağlı ve kombine ciltler için yapılmış losyonlar olduğundan cildiniz için idealse kullandığınız ürünün emin olun.

Ölü deri hücrelerini çıkarmak için cildinizi periyodik olarak eksfoliye edin. Ölü deri hücreleri gözenekleri kolayca engeller ve fazla sebum ile karıştırıldığında kopmalara ve sivilcelere neden olabilir. Cildi tahriş etmeden ne kadar sıklıkla pul pul dökmeniz gerektiğine karar vermek size aittir. Bununla birlikte, genellikle haftada en az bir kez pul pul dökmeniz önerilir.

Vücudunuzu aşırı sebum üretmeye teşvik etmeyen yalnızca belirli sağlıklı gıdalar yiyin. Cildinizin daha yağlı olmasına neden olabileceğinden abur cubur ve kızarmış yiyecek gibi doymuş hızlı içeren gıdalardan uzak durun. Süt ürünlerinde bulunan hayvan hormonları nedeniyle akne salgınlarıyla ilişkili olduğu için sütten uzak durun. Çinko oranı yüksek gıdalar yemek, çinko yağ bezlerinde kontrol aktivitesine yardımcı olduğu için cilden atılan sebumu düzenlemeye yardımcı olabilir.

Egzersiz yoluyla sağlıklı kalmak ve stres azaltarak hayat tarzınızı dengeleyin. Yüksek stres seviyeleri ve endişe vücudunuzun daha fazla sebum üretmesini sağlayabilen hormonal değişikliğe neden olabilir.