pinto fasulye fermentasyonu nasıl

Fermente fasulye birçok doğu Asya kültüründe geleneksel bir çeşnidir. Pinto fasulyesi, herhangi bir Asya tarifi için geleneksel değildir, ancak geleneksel tarifler ile aynı etkiyi ve tatları oluşturmak için fermente edilebilir. Soy fasulye Asya’da kullanılan geleneksel fasulye. Soya fasulyesi fermantasyonundan gelen sıvı soya sosudur. Herhangi bir fasulye, yüksek protein içeriğinden dolayı iyi fermente olur. Fermente fasulye lezzetine tuz katkıda bulunur, çünkü fermente aromalarla birleştirildiğinde bir umami lezzeti yaratırım.

Pinto fasulyelerini, soğanı, sarımsağı, tuzu ve peynir suyunu kaba koyun ve kombine olana kadar bir kaşıkla birlikte karıştırın.

Çatal ile birlikte fasulye ve malzemeyi hafifçe bastırın. Malzemeleri kaynatmayın, ancak biraz fasulye derisini yırtın ve soğan parçalarına hafifçe nemli olacak şekilde bastırın.

Karışımı, kuvart büyüklüğündeki kavanoz içine dökün. Üst kısmında 1 inç kafa boşluğu bırakın ve kapağı sıkıca yerleştirin.

Peynir altı suyu, fermantasyona neden olan maddedir ve fermantasyonun hızla gerçekleşmesi için eklenmelidir. Çoğu sağlıklı gıda mağazasında satın alınabilir. Bunun, protein sallarinda kullanilmak üzere tasarlanmis bir tatlandirilmis peyniraltı suyunun olmadığından emin olun. Lezzet bulamadıysanız, dolu kavanozu güneşin içine koyun ve fermantasyonun gerçekleşmesi için en az iki hafta bekleyin.

Kavanozu oda sıcaklığında bırakıp 3 gün fermente edin. Kapağı hafifçe açın ve kapağın açılmaya başladığını görürseniz tekrar sıkıştırın. Buzdolabına 60 güne kadar geçin.

Fermente ettikten hemen sonra fasulyeleri tadarsanız, soğutmadan önce, ağzınızda biraz gazlı hissedeceklerdir. Bu normaldir ve soğutma ve istirahat ile birlikte gider.

Malzemeleri birbirine bastırmak ve fasulye cildi soymak, nem ve meyve sularının tek tek katkı maddelerinden çıkmasına yardımcı olarak fermantasyon sürecini hızlandırmaya yardımcı olur. Fasulye cildi yırtılmadan tamamen bütün tutmayı tercih ederseniz, iki ek gün fermantasyon ekleyin.

Fasulye fermantasyondan sonra biraz sümüklü olabilir, bu normaldir.

Ayrıca, bu malzemeden bir gıda işlemcisine tüm bileşenleri ekleyerek ve fermente etmeden önce harmanlayarak, bu tariften bir fasulye ezmesi hazırlayabilirsiniz.

Tarifin boyutunu arttırırsanız, doğru fermantasyon için bir büyük kavanoz yerine, birden fazla kuvart-boyutlu kavanoz bölün.