neem yağı nasıl çıkarılır

Neem yağı, Hindistan’da daima yaprak dökmeyen bir ağaç olan neem’in tohumlarından ve meyvelerinden aşağı yukarı sıkıştırılan bir bitkisel yağtır. Bu, organik tarım ve organik ilaçlarda kullanılan en önemli ürünlerden biridir. Neem yağı normal olarak koyu kahverengiye açıktır ve çok acıdır ve yerfıstığıyla sarımsak gibi kokmaktadır. Fabrikalar birçok büyük ölçekli süreçle neem yağı çıkarırlar.

Tezgahta birkaç avuç tohum koyun ve dönen pimle üzerlerine sarın. Onları tamamen ezin ve bitmiş tohumları bez torbasının içine koyun. Tüm tohumlar ezilerek paketleninceye kadar bu şekilde tohumları ezmeye devam edin.

Çantayı kovanın içine yerleştirin ve suyunu torbanın içinden dökün. Bu, yağların çantanın dışına ve kovaya akmasına izin verir. Bunun sizin için yeterli miktarda yağ üretmeyeceğini bulursanız, kullanılan tohum ve su miktarını her zaman artırabilirsiniz. Bunu yapmak için tohumları 4 lb’ye iki katına basmanız yeterlidir. ve suyu 10 bardak iki katına çıkarın.

Çantanın gece boyunca kovanın üstünde bir elekte oturmasına izin verin. Bu, kalan yağın, ertesi sabah toplama amacıyla torbadan ve kova içine sızmasına izin verecek. Yağ toplayın ve gerektiğinde kullanın.

Bu yöntem Üçüncü Dünya ülkelerinde bitkilerde kullanılacak yağları çıkarmak için kullanılır. 1000 metre karelik bir alana (yaklaşık 10.800 fitkare alana kadar) sahip olan bitkilerin arıtımı için yaklaşık 50 litre (53 US kuarttan daha az) yağ alır Evde petrol çıkarmanın diğer yolları var, ancak birçoğu daha yüksek teknolojiye sahip olmak dahil makineler veya organik çözücüler kullanarak. Organik çözücülerin kullanımı sağlıklı değildir ve neem tohumu ezme ve presleme için kullanılan makineler pahalıdır ve küçük ölçekli bir kurulum için satın alınmaya değmez. Bu su özütü, özü tamamen çıkarmanın en kolay ve en maliyet etkin yoludur. Unutmayın bunu bir pülverizatörde kullanacaksanız, önce bir bezle gerginleştirilmelidir veya tıkanır.