kuru meyveler nasıl

Çilek bol miktarda saklamanız gerekirse taze meyvelerden kurutulmuş meyveleri olun. Kurutulmuş meyveler ayrıca basit bir çerez hazırlar ve pek çok pişmiş malda iyi çalışır. En iyi kuruma için zirve olgunluklarında çilek seçin, ancak yumuşak ve aşınmış olanlardan kaçının. Yaban mersini, ahududu, kızılcık ve çilek, sadece kuru olan birkaç çeşididir.

Çilek bir kaba koyun ve soğuk su ile durulayın. Çürük, hasarlı veya küflü meyveleri alın ve atın. Gerekirse, saplardan sapları ve yaprakları çıkarın.

Çilek gibi büyük, yumuşak meyveleri yarım ya da çeyrekte dilimleyin böylece hepsi aynı boyuttadır. Küçük çilekleri bırakın, tıpkı yaban mersini gibi.

30 saniye boyunca kaynar suda, daha sonra soğuk suda, derilerinin çatlaması için, yaban mersini veya kızılcık gibi sağlam kaplamaları olan meyveleri daldırın.

Kurumuş çilekleri, yalnızca gevşek şekilde kapalı olan büyük bir kavanoza koyarak şartlandırın. Meyveleri 10 gün boyunca günde bir kavanozda sallayın böylece geriye kalan nem eşit olarak meyveler arasında dağıtılır. Kondüsyonlamadan sonra, serin, karanlık bir kilerdeki çilekleri hava geçirmez bir kapta saklayın.

Çilek gibi yumuşak derili meyveleri kuruyorsanız, eşit miktarda limon suyu ve su birlikte bir kapta karıştırın. Kuruduktan sonra renksiz bir hale getirmek için çilekleri 10 dakika karıştırın.

Dehydrator tepsi üzerinde çilek tek bir katmanda düzenleyin. Her kurabiye arasına ½ inçlik boşluk bırakın, böylece hava kuruyuncaya kadar özgürce dolaşır.

Tepsileri dehidrasyona yaklaşık 2 inçlik mesafede olacak şekilde yerleştirin. Dehidratörü 140 Fahrenhayt olarak ayarlayın.

Kurudukları meyveleri her 2 saatte bir kontrol edin. Çileklerin miktarına ve boyutuna bağlı olarak, tamamen kurutmaları 24 ila 36 saat sürebilir. Tamamen kuruduğunda, çilek salladığınızda tepsi üzerinde sert ve çınglaklı hissedecektir.

Fırını en düşük sıcaklık ayarına, tercihen 140 F’a ayarlayın. Nemin dışarı çıkmasına izin vermek için fırın kapağını kırın. Sıcaklığı izleyebilmeniz için bir termometre ayarlayın.

Parşömen kâğıdıyla pişirme tavaları. Tek bir katmanda kağıdın üzerine çilek düzenleyin.

Tencereleri, fırın raflarına istifleyerek en az 1 ½ inç aralıklarla oturacak şekilde fırın içine yerleştirin. Hava dolaşımını artırmak ve fazla nemi uzaklaştırmak için fırının önüne bir fan koyun.

Fırın sıcaklığını 140 ile 160 F arasında kalmasını sağlamak için her 30 dakikada bir izleyin. Çileklerin eşit şekilde kuruması için tepsileri fırında her 2 saatte bir döndürün.

Tepsilerde sert ve çıngıraklı olan meyveleri fırından çıkarın. Çileklerin tamamen kuruması 24 saati alabilir veya daha uzun sürebilir.