kumtaşı nasıl delinir

Kumtaşı, dağıtıcılar tarafından evlerde ve çevresinde kullanılmak üzere taşınan doğal bir taştır. Ocak taşı kumtaşı, büyükten küçüğüne, yuvarlaktan yassı şekline kadar çeşitli boyut ve kesimlerden oluşmaktadır. Kumtaşı, bej, tans, griller ve kahverengilerin çeşitleri de dahil olmak üzere çeşitli renklerde gelir. Ev sahipleri, duvar inşa etmek, bir evin dışını örtmek ve diğer duvar uygulamaları ile birlikte şömineler oluşturmak için kumtaşı kullanıyorlar. Duvarcı müteahhitler, kumtaşı yumuşak bir taş olarak kabul ederek, granit veya mermer gibi sert taşlara açılmalarını zorlaştıran yataklara daha az delik açıyorlar. Tesisat veya elektrik hatlarına bağlanmak için tel, kablo veya sıhhi tesisat borularını geçirmek için kumtaşı ile delik açılması gereklidir.

Bir gres kalemi ile kumtaşı yüzeyindeki deliğin tam yerleşimini ölçün ve işaretleyin.

Kumtaşı parçasını bir kum katında bırakın, eğer kumaş gevşerse. Harç kumtaşı bir yapıya tutuyorsa, burada yalancı yontar.

Bir karbür uçlu veya elmas uçlu matkap ucu, gereken deliğin ebadına eşit bir boyuta sahip bir güç matkapına yerleştirin. Akülü matkap tipik olarak taşla matkap yapmak için gerekli güce sahip olmadığından akülü matkap yerine bir elektrikli matkap kullanın.

Matkap ucunun ucunu delik işaretiyle hizalayın. Matkabı açın ve hafifçe aşağıya doğru basınç uygulayın. Sondaj işlemini yavaşça başlayın ve bit kumtaşıya nüfuz edince matkap hızını orta seviyeye yükseltin. Matkap ucu kırılacağı veya matkap sıkıştıracağından çok fazla kuvvet uygulamayın. Matkap, kumtaşı üzerinden bir delik açmaya çalışsın. Delinin istenilen derinliğine gelene kadar delmeye devam edin.

Matkabı ters çevirin ve kumtaşıdan matkabı ayırmada güçlük çekiyorsanız ters yönde dönecek şekilde ayarlayın.

Kumtaşı ile delinirken göz koruma, toz maskesi ve iş eldivenleri kullanın.

Mümkünse, evin duvar tuğlalarını en aza indirgemek için kumtaşı açık havada açın.