kırık bir çene olan bir köpek yavrusu nasıl beslenir

Kırık bir çene olan bir köpek sahibi olmak zor bir deneyim olabilir. Köpek arkadaşınıza böyle bir travmatik yaralanma yaşıyorsa, beslenme, banyo yapma ve tımar etme gibi köpeklerin bakımının en temel yönü daha da zorlayıcıdır. Çiğneme yapamayan bir köpek yavrusu için doğru beslenme sağlamak, en deneyimli evcil hayvan sahibi için bile bir mücadeledir ancak özen ve sabrınız, yeni arkadaşınız onarmaya başladıktan sonra buna değer olacaktır.

Veterinerinize köpek diyetiniz hakkında konuşun. Köpeğinizin çene iyileşene kadar yeterli miktarda beslenmesinin çok zor olacağı için iyileşmesi sırasında çok yönlü bir diyet yapmak önemlidir. Veterinerinize ne kadar besleyeceğiniz anlatılacak ve gıdayı birkaç küçük öğün yemeklerine bölmenin köpeklerin sağlıklı kalmaları için yeterince beslenmesini sağlayacağını açıklayacaktır.

Köpeğinizin kasesine uygun miktarda yiyecek koyun. Köpeğiniz kaseden yiyemezken, yemeğin normal yemeğine girdiğini görür ve yemek zamanı geldiğini gösteren görsel bir sinyal verir. Yiyeceklere Nutri-Cal gibi az miktarda bir kalori takviyesi uygulayın. Kalorili macun, vitaminler ve mineraller ile doludur ve iyileştirirken yavru enerjinizi vermeye ve uygun ağırlığı korumaya yardımcı olacaktır.

Köpeğinizi yavaşça kucağınızda tutun ve kaşığı yemeğin kaşıkını kaşığı üzerine koyun. Onu köpek yavrunuza teklif edin ve koklamasına izin verin. Köpek yavrusu başlangıçta yemek yemeye isteksiz olabilir, bu nedenle yemeyi teşvik etmek için ağzının içine parmağınızla hafif bir ısırık yerleştirin. Kaşıktan tek başına yiyebileceğini fark edinceye kadar yavruyu birkaç ısırıkları zorla beslemeniz gerekebilir.

Köpeğin dolu gibi görünene kadar yavruyu beslemeye devam edin ve yiyeceğe ilgi duymazsınız. Yumuşak yiyecekler ve kalorili hamur ağzının iç kısımlarına yapışabileceğinden, sık sık temiz su sunmayı unutmayın. Bir seferde yalnızca birkaç ısırık yiyebilir, bu nedenle başlangıçta isteksiz görünüyorsa endişelenmeyin. Artık yiyecekleri kapatın ve bir sonraki yemek kadar buzdolabında saklayın.

Temiz bir havlu suyunu nemlendirin ve yavru yüzünüzü yedikten sonra yıkayın. Köpeğinizin kırık bir çene ile temizlenmesi zor olacaktır. Yumuşak yiyecek çok yapışkan olabilir, bu nedenle her yemeğinizden sonra yavrunuzu temizlemek ceketini paspas veya boyadan koruyacaktır.

Köpeğinizin iyileşmesi sırasında endişeleriniz varsa veterinerinize sorun. Herhangi bir ilacı zamanında planlayın ve veterinerinizle birlikte takip ederek, yavrunuzun olabildiğince çabuk iyileşmesini sağlayın.