kemik iliğini para için nasıl bağışta bulunuyorum

Kemik iliği çoğunlukla gönüllü olarak, maddi tazminat ödemeden, genellikle bir arkadaş veya sevilen belirli bir kişiye nakil için bağışlanır. Bir kemik iliği nakli lösemi ve diğer kan hastalıklarını tedavi edebilir. Bununla birlikte, araştırma ve klinik araştırmalarda kullanılmak üzere bilimsel araştırma gruplarına kemik iliği bağışında bulunabilirsiniz. Transplantasyon için kemik iliği bağışının aksine, araştırma için kemik iliği bağışında mali olarak telafi edilebilir.

Mali tazminat karşılığında kemik iliği alan bir bilimsel araştırma grubu bulun. Büyük araştırma merkezlerini bulmak için “büyük kemik iliği” anahtar kelimesini kullanarak büyük tıbbi merkezlerle iletişime geçin veya ABD Ulusal Sağlık Enstitülerinde: Klinik Araştırmalar web sitesinde arama yapın (aşağıya bakın).

Araştırma grubunun dahil edilme kriterlerini ve hariç tutma kriterlerini gözden geçirin. Cinsiyetiniz, yaşınız, tıbbi durumunuz (larınızın) ve yaşam tarzı alışkanlığınızın çalışma için kemik iliği bağış kriterlerini karşıladığından emin olun.

Araştırma grubuyla iletişime geçin ve kemik iliği bağışı için kayıt olun. İstendiğinde, bilimsel çalışma için kemik iliği bağış kriterlerini karşılayıp karşılamadığını doğrulamak için istenen tıbbi belgeleri sunun.

Araştırma grubunun sağladığı materyalleri veya internetteki mevcut materyalleri inceleyerek bağışta ne bekleyeceğinizi açıklayın. Medline Plus, “Kemik İliği Özlemi” başlıklı faydalı materyalleri sağlar (aşağıya bakınız).

Araştırma grubunun size sağladığı, bilgilendirilmiş onay formlarını ve yasal yayınlarını, prosedürün risklerine ve yasal hakları kaldırmaya dikkat ederek okuyun. Kemik iliği bağışı ile ilerlemeyi kabul ediyorsanız, tüm bilgilendirilmiş onay formlarını ve yasal yayınları imzalayın.

Aspirasyonu içeren kemik iliği bağışına girin. Bu tipik olarak bir 25-gauge iğnenin deriden ve kemiğe (çoğunlukla büyük miktarda kemik iliği bulunan pelvisin iliyak kreti) sokulması ve kemik iliği iğne yoluyla çıkarıldığında bir miktar ağrı kesilmesini gerektirir .

Parayı zaman ve emek için telafi ve kemik iliği bağışının rahatsızlığı olarak al.

İşlem sonrası tüm önerileri izleyin. Yara bakımına ve normal aktivitelere devam edeceğinize dikkat edin.