kaya ile nasıl delinirim

Rock, araştırılması gereken en zorlu maddelerden biridir. Aynı zamanda mayın amaçları için son derece kullanışlı bir materyaldir. Bir taşınız varsa ya da delik açılmasını istediğiniz kayadan yapılmış bir şey varsa, sizin için işi yapmak için profesyonel bir mason çağırmanıza gerek yoktur. Doğru aletlere sahipseniz, işi çok daha az kendiniz yapabilirsiniz.

Delik veya deliklerin kaya içinde olmasını istediğiniz yeri belirleyin. Deliklerin işaretleme kalemiyle kullanılacağı yeri veya yerleri işaretleyin. Kayayı delerken kılavuzunuz olacak şekilde işareti karanlık yapın.

Üzerine yeni şarj edilmiş bir pil takarak bir telsiz delici matkabı hazırlayın. Tamamen şarj edilmemiş bir pil kullanmayın, çünkü matkap sert kaya içine delmek zorunda kalabileceği kadar güç gerektirir. Elektrikli el tipi çekiçli matkap takın. Kaya hareket ettirilemiyorsa kayanın bulunduğu yere ulaşmak için bir uzatma kablosu kullanın.

Matkapın içine karbür veya elmas uçlu bir duvar matkabı ucu yerleştirin. Bunu, matkabın mandrini gevşeterek, ucunu sokarak ve matkabın mengenesini sıkarak tekrarlayın. Kayaya oynamak için tahta bir parça kullanmaya kalkışmayın, aksi halde ciddi yaralanmalara neden olabilecek kırılmalara neden olabilir.

Matkap ucunun ucunu, taş üzerine yaptığınız ilk işaretin üzerinde doğrudan olacak şekilde konumlandırın. Bitin ucunu yavaşça hizalı ve düz tutarak indirin. Bitişi kayanın yüzeyine getirin. Biti sabit ve dikey tutun.

Matkap yapmaya başlarken basıncı uygulayın. Matkabın tetiğini önce yavaşça sıkıştırın. Daha aşağıya doğru basarken de hız kazanın. Matkap ucu ucunun kayanın yüzeyine nüfuz etmesine izin verin. Daha fazla basınç uygulayın, matkabın hızını arttırın, biti mükemmel şekilde düz tutun ve arzulanan derinliğe ulaşılana kadar kayaya doğru delin.

Matkabı biraz yukarı kaldırın ve taştan çıkarın. Sonraki işaretli noktaya geçin ve Adım 4 ve 5’i tekrarlayın.