genleşme derzleri nasıl doldurulur

Bir genleşme derzi amacı, yapıların bütünlüğünü etkilemeksizin üyelerin genişlemesi ve daralması için izin vermektir. Bu, beton döşemelerdeki gibi ısıdaki değişikliklerden kaynaklanan boyutsal değişiklikleri emmek zorunda olan yapılarda veya bir boru hattı veya kanal gibi hareketli bileşenlerin hareketi ile özellikle önemlidir. Genleşme derzleri, binalarda ve yürüyüş yollarındaki çatlakların görünümünü yönetmek için gerekli hayati bir tasarım unsurudur. Bunların doğru bir şekilde çalışması için dikkatlice tasarlanmalı ve inşa edilmelidir. Örneğin, bir beton levhanın genişleme derzlerinin maksimum aralığı, levhanın kalınlığının 24 ila 36 katı arasında olmalıdır.

Genleşme boşluğunu iyice temizleyin. Herhangi bir kum, çakıl veya pisliği temizlemek için aralığı temizleyin. Dolgu maddesini betona yapışmasını engelleyecek yağlı maddeleri çıkarmak için boşluğu daha da bir bez ve deterjanla temizleyin.

Genleşme derzi kurutun. Aralarındaki boşluk doğal olarak kuruyana kadar bekleyin ya da zaman meselesi varsa, deriyi temiz bir bezle silin.

Genleşme derzine bir destek çubuğu takın. Bir destek çubuğu fiberboarddan yapılmış esnek bir batondur. Bu dolgu maddesinin döşeme altına sızmasını önleyecek ve dolgu macununun aşınmasını ve yıpranmasını artıracaktır.

Sızdırmazlık malzemesini destek çubuğunun üzerine dökün. Seçtiğiniz dolgu malzemesinin türü, genleşme derzinin konumuna ve amacına bağlı olacaktır. Genleşme derlemesi nemli olması muhtemel bir bölgedeyse, nemle sertleştirilmiş bir kordon gerektirebilir. Alternatif olarak, bir binanın parçasıysanız, spesifikasyonlarınız doldurucunun ateşe dayanıklı olmasını gerektirebilir.

Derzin yüzeyini pürüzsüz hale getirin ve fazla dolgu macun bıçağı ile çıkarın. Dolgu maddesinin üreticinin önerdiği süre boyunca sertleşmesine izin verin. Kalan kalıntıları gidermek için deriyi temiz su ile tekrar temizleyin.