fsh seviye sonuçlarını değerlendirme

FSH, hipofiz bezinde üretilen Follikül Uyarıcı Hormonun kısaltmasıdır. Kadınlarda, yumurtalıklarda, erkeklerde, sperm üretiminde yumurta üretimini uyarır. FSH düzeylerini belirlemek için bir sağlık uzmanı tarafından bir kan testi yapılır. FSH düzeylerini değerlendirmek için yapılan testler, bir hasta üreme veya hipofiz bezi bozukluklarının belirtilerini gösterdiğinde yapılır. Test, erkeklerdeki ve kadınlarda doğurganlığı, küçük çocuklarda erkenden cinsel gelişim belirtileri ve kadınlarda anormal menstrüel paternleri değerlendirmek için kullanılır. Test, bir kadının menopoz girip girmediğini doğrulamak için de kullanılabilir.

Test sonuçlarınızı dikkatle okuyun. FSH seviyeleri yaşınıza ve cinsiyetinize bağlı olarak değişir. Prepebesan erkek çocuklarda, FSH seviyeleri 0 litre ile 5.0 litre arasında, yani IU / L olacaktır. Ergenlik döneminde bu 0.3 IU / L’den 10.0 IU / L’ye yükselir. Kızlar için, ergenlik öncesi FSH düzeyleri normalde 0 IU / L ila 4.0 IU / L arasındadır ve ergenlik döneminde 0.3 IU / L ve 10.0 IU / L arasında değişir.

Cinsiyetiniz ve yaşınız için sağlıklı oldukları söylenenlerin yanında sonuçlarınızı karşılaştırın. Yetişkin erkekler için normal FSH seviyeleri 1.5 IU / L ila 12.4 IU / L arasında veya mililitrede -5 ila 20 Mili Uluslararası Birimler (mIU / mL) arasında bulunur. Menstrüasyonlu kadınlar için normal seviyeler 3.5 IU / L ila 3.0 IU / L veya 5 mlU / mL ila 20 mlU / mL arasındadır. Menopoz sonrası kadınlar için düzeyler 40 IU / L ila 250 IU / L veya 50 mIU / mL ila 100 mIU / mL arasındadır.

FSH düzeyleriniz ile normal olarak belirtilenler arasındaki farkları not edin. Farklı laboratuvarların, FSH düzeylerini ölçmek için farklı ölçeklere sahip olacakları. Burada verilenler bir kılavuzdur. Kadınlarda 6 mIU / ml’nin altındaki FSH seviyeleri mükemmel kabul edilir, 6 mIU / ml ila 10 mIU / ml arasında olması iyi bir sonuç verirken, 13 mIU / ml’den yüksek seviyelerde ovaryen rezervi düşürülebilir. FSH seviyesi yükseldikçe , bir hasta daha az bereketli olabilir. Hamile kadınlar için kanda FSH seviyesi neredeyse yoktur.

Hamilelik yapmak isteyen, yüksek doğum öncesi yaş grubunda hamilelik yapmak isteyen bir kadınsanız, sağlık uzmanınıza danışın. Yüksek FSH düzeyinin nedenini belirlemek ve doğurganlığınızı değerlendirmek için daha ileri testler yapılabilir. Yüksek FSH sonuçlarına sahip olan ve çocuk sahibi olmak isteyen erkekler de sağlık bakım uzmanıyla görüşmelidir. Doğurganlığı kontrol etmek için bir semen analizi veya testiküler biyopsi yapılabilir.

Test sonuçlarınızda bir farklılık varsa veya başka sorularınız varsa doktorunuza danışın. Çeşitli bozukluklar anormal FSH düzeyleri ile ilişkilidir ve bu da başka testler gerektirebilir. Bunlar arasında hipopituitarizm, polikistik över hastalığı, Klinefelter sendromu, Turner sendromu, over yetmezliği, anoreksi ve yumurtalık veya adrenal kanserler yer alır.