En iyi toparlanma için bir maraton sonrasında nasıl yiyip içeceksin?

Birçok koşucu dayanıklılık olayları için uygun bir diyet takibini içeren bir maraton için titizlikle hazırlanır. Bununla birlikte, daha sonra yediği şeyin iyileşmeyi hızlandırmak kadar önemli olduğunu da unutuyorlar.

Kaslarınızı doldurmak için bol miktarda maraton sonrası iyileşme karbonhidratını yemeye devam edin. Buna tam tahıllar (ekmek, pirinç ve makarna) ve meyveler ve sebzeler dahildir.

Hasar gören kasların iyileşmesine yardımcı olmak için yeterli miktarda protein (et, süt ve balık) alın. (Hayvansal ürünleri yemek istemiyorsanız, fasulye, baklagiller ve soya fasulyesinden bol protein alın.)

Elektrolit kayıplarını değiştirmek için, muz ve portakal suyu ve tuzlu gıdalar gibi potasyumdan zengin meyveleri ve meyveleri tüketin.

Koştuktan hemen sonra yemeye bir şeyler al. Koşu sonrası ilk 20 dakika içinde en azından az miktarda karbonhidrat tüketilmesi, kas yakıtının değiştirilmesini en uygun hale getirdiği gösterildi.

Sıvıları almaya devam et. Sık idrara çıkma ihtiyacı, iyi nemlendirilmiş olduğunuzun işaretidir.

Kendinize dinlenin, iyileşin ve iyi yemek yiyin.

Yarıştan sonra bir banyoda ıslanırsanız, ilave sıvılarla doldurun.

Rahatlayın ve kendinize ödül verin. Eğitim sırasında olduğu gibi diyetiniz konusunda titiz olmanız gerekmez.

Çalıştırmaya başlamadan önce uygun kurtarma süresinin verilmesi de çok önemlidir. Genel kural, çalıştırdığınız her kilometre için kolay bir gün geçirmenize izin vermektir. Bir maraton için, bu neredeyse bir aylık hafif egzersiz demektir.