damla nasıl bir futbol tekme

Damla tekme futbolda puanlama nadiren kullanılan bir yöntemdir. Topa ilk zıplayıp futbolcular arasında futbol tekmeleyen bir oyuncu var. Top tekmelemeden önce sıçrayacağı için bir damla tekme puntadan farklıdır. Başarılıysa, açılır tekme, temelden sonra bir puan yapılmadıkça 3 puan alır; bu durumda 1 puan atar. Damla vuruşu, futbolun ilk günlerinde yaygın olarak kullanılırdı, ancak 1941’den beri NFL’de sadece bir kez kullanıldı. Damla tekme futbolda yasal bir oyun olmaya devam ediyor.

Topu iki elinizle yakalayın. Damla tekme bir çatlak veya bir yanal yapılmalıdır. Topu temiz şekilde almak önemlidir. Gözünüzü topa tutun ve damla tekmelemeye başlamadan önce elinizin altında olduğundan emin olun.

Vücudunuzu hedef direkleri doğrultusunda yönlendirin. Damla vuruşuna adım atmadan önce bunu yapmalısın. Çabuk bir şekilde yapıyorsanız, oyundan önce vücudunuzu hizalayabilirsiniz. Eğer yana doğru atılan tekerlekli iseniz, topu aldıktan sonra vücudunuzu ayarlamanız gerekir.

Dantelleri yukarı kaldır. Bu önemlidir, bu yüzden bağcıkları tekmelemezsin. Bunu yaparsanız, top tahmin edilemez yönlerde hareket edecektir.

İpucu topu yere indirin. Topu kenarlarından tutup parmaklarınızı öne doğru, daha sonra aşağı doğru çevirerek yapın. Topunuzu yüksek tuttuğunuzda dirseklerinizi hafifçe bükülmüş halde tutun.

Tekmeleme ayağınızı kullanarak ilerleyin, ardından bitki ayağınızı kullanarak ikinci adımınızı atın. Bunu yaparken kafanı aşağıya ve futboldan uzak tutun. Futbolu yerde tutmaya devam edin.

Topu, sallayan ayağının önündeki sivri ucuna bırakın. Açığa hafifçe çevirin.

Tekmeleme ayağını futboldan geçirin. Telefondan toprağa düştüğü gibi onunla da temas kurun veya daha sonra bir saniyenin bir kısmını vurun. Eğer uzaklığa tekme atıyorsanız, parmağınızı çevirin ve topa ilk dokunduğunda topu merkezde etkiler. Yükseklik istiyorsanız, hafifçe sıçramasına ve futboldan aşağıya doğru atmasına izin verin.

Tekme bacağınızı geçmiş göz hizanızla sallayarak takip edin. Tüm tekme boyunca gözünüzü topa tutun.