bir maraton için eğitim verirken yemek nasıl

Maraton eğitiminin zorluklarını desteklemek için, iyi ve bilimsel olarak yemeniz gerekir. Fakat iyi ve sağduyulu bir dozda unutma.

Her öğün vakti olarak her gün karbonhidrattan zengin bir diyet seçin. Tam tahıllı ekmek, tahıl, meyve ve sebze gibi besinlerin yüzde 60 ila 70 arasında bir diyet olması kaslar için en iyi yakıttır.

İyileşmeyi en iyi hale getirmek için sert egzersizi takiben 2 saat içerisinde 200-400 kalorilik karbonhidrat (örneğin patates veya pirinç) yiyin ve 2 saat sonra tekrarlayın. Egzersiz iştahınızı keserse, susuzluğunuzu gidermek için karbonhidratları için.

Sıvıları hatırla. Antrenman öncesi, antrenman sırasında ve sonrasında bol su içtiğinden emin olun. Su, spor içecekleri veya meyve suyu için git, ancak alkol kullanmaktan kaçının, çünkü dehidrasyon etkisi vardır.

Egzersiz yaparken spor gıdaları ve sıvıları denemek için çalışın. Özellikle onları yarış sırasında tüketmeyi planlıyorsanız, bir spor müsabakası, spor jeli veya eğitimde performansı arttıran diğer yiyecekleri deneyin.

Yağları rahat tutun. Maraton eğitimi, ekstra yiyecek tüketilmesini gerektirir, ancak yağ tüketimini izler. Örneğin, tereyağı ile bir rulo yerine, iki düz rulo var ve domates tabanlı soslar yerine domates veya diğer düşük yağlı soslar ile makarna yemek.

Planlanan maraton öncesi kahvaltıyı yemeyi pratik yapın. Seyahat ediyorsanız, bu yemeği maratonda alabileceğinizden emin olun.

Ne kadar yiyecek yiyebileceğinizi ve rahatça çalışabileceğinizi öğrenin.

Tutarlı ol. Aşina olduğunuz gıdalar ve istediğiniz gıdaları tüketin. Bazı sihirli formül uğruna diyetinizi değiştirmeyin.

Orta derecede yemek ye. Yeterince almaya dikkat ederken kendiniz de şeyler yapmayın.

Sıvı yiyecekler mideyi katı gıdalardan daha hızlı bırakır. Karbonhidratlar, yağlı gıdalardan daha kolay sindirilirler.

Egzersiz öncesi şeker kullanmaktan kaçının. Daha büyük bir kahvaltı ve öğle yemeği yiyerek özlemle başlayın.