bir guava ağacını gübrelemek için nasıl

Guava ağaçları, peyzajlı bir alana hem estetik hem de işlev katabilir. Tam vade içinde yirmi metre uzunluğundaki guava ağaçları, ön veya arka çimlerinize dramatik bir görünüm verirken, aynı zamanda lezzetli meyveleri bol miktarda sunar. Tüm meyve ağaçlı ağaçlarda olduğu gibi, guavalar uzun vadede sağlıklı kalabilmek ve meyvelerini vermeye devam etmek için döllenmelidir. Guavalarınız için iyi bir gübreleme programı ve tekniği birkaç temel adımda tasarlanabilir.

İlk dikildiğinde guava ağacının yaşını izleyin. Guava ağaçları, kurulan ağaç üzerinde yeni bir büyüme başlayıncaya kadar yeni ekildiğinde döllenmemelidir; bu nedenle gerçekten ağaca zarar verebilir. Bu nedenle, ağacın yeni büyümesini ortaya çıkıncaya kadar, gübrelemeyi geciktirin.

Yeni büyüme başladığında aylık gübre uygulayın. Aylık olarak her ay 8 ons oranında gübreleyin. Bununla birlikte, üreticinin basılı talimatları farklı bir oranda önermek durumunda ise üreticinin talimatlarına uymanız gerektiğini lütfen unutmayın; çünkü gübreleme yaptığınız ağacın tam beslenme ihtiyaçlarını karşılamak üzere özelleştirilirler. Büyümenin ilk yılı boyunca bu döllenme oranını tekrarlayın.

Büyümenin ikinci yılı boyunca her ay gübreleyin. İkinci büyüme yılı boyunca, gübreleme oranını kademeli olarak 24 ons’a çıkarın. İkinci yıldan sonra toprağın besinsel eksikliklerine tepki olarak sadece gerektiğinde gübreleyin.