beton döşeme nasıl kurutulur

İster ticari bir kulübe ya da basit bir barbekü platformu için çimento dökmesin, düzgün bir şekilde iyileştirilmemiş olsa da beton bir levha, yapısal olarak sağlamlıktan kurtulabilir. Düzgün bir şekilde iyileştirmek için betonun nemini koruyabilmesi için betonun ihtiyaç duyduğu güç, çimentonun suyla reaksiyona girmesinden kaynaklanmaktadır. Tepki ne kadar uzun sürerse, somut o kadar güçlü olur. Yavaş ve tutarlı kürlenmeyi sağlamak için, ortam sıcaklığının doğru olduğundan ve kürleme betonuna eğilmeye zamanınızın olduğundan emin olun.

İlk kuruma, 50 Fahrenhayttan daha düşük ve 70 Fahrenhayttan yüksek olmayan sıcaklıklarda oluştuğunda betonun yerleştirileceği bir zaman seçin. Nem, aynı zamanda, kürlenmenin ilk aşamalarında tutarlı bir kuruma oranının korunmasına yardımcı olur ve bazı bulut örtüsü, güneşin yeni beton “pişirmesini” engelleyecektir. Betonun çok çabuk kurutulmasını sağlamak için yeterli miktarda nemin korunması için kür işlemi sırasında kalıp kartonlarını açık bırakın.

Üst kısımların döşeme yüzeyinden daha yukarıya yerleştirilmesi için çevre çevresinde beton bloklar yerleştirin.

Yeni bitirilmiş beton plakaya bir su sisi ile püskürtün. Beton yüksek basınçlı bir su akışı ile patlatılmasını istemediğiniz için, buhar ayarı olan bir hortum püskürtücüsü kullandığınızdan emin olun.

Beton blokların üzerine plastik kaplama katlayın, tüm plakayı örtün. Plastik kaplamanın kenarlarını ek beton bloklarla tartın.

Sabahın birinde ve öğleden sonra veya akşamın erken saatlerinde – sertleştikçe, günde iki kez plastik malzemeyi kaldırın ve yüzeyi hafifçe su ile püskürtün.

Betonun üç gün boyunca iyileşmesini bekledikten sonra plastik kaplamayı ve kalıp plakalarını çıkartın.

Plastik kaplamayı değiştirin ve betonun iki ila dört gün daha iyileşmesini bekleyin. Her gün su ile sis devam edin.